پایگاه بسیج امام خامنه ای (مدظله العالی)

پایگاه بسیج امام خامنه ای (مدظله العالی)

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۳ ثبت شده است

  • ۱
  • ۰

آیا «ائمه جماعات» ما عافیت‌طلب شده‌اند/ روحانیون چه تلاشی برای جذب جوانان داشته‌اند

http://www.snn.ir/Images/News/Smal_Pic/19-2-1393/IMAGE635353271951030202.jpg

مساجد یکی از مظاهر فرهنگ و تمدن اسلامی هستند و حتی می توان گفت تنها پایگاه اجتماع روزانه مسلمانان در سراسر جهان تلقی می‌شوند و تأکیدات زیادی در قرآن و توسط پیامبر (ص)، ائمه و سایر بزرگان دین برای حضور حداکثری مردم در مسجد و اقامه نماز در آن صورت گرفته است. اهمیت مسجد به اندازه ای است که در روایات از این مکان مقدس تعبیر به «خانه خدا» شده و حفظ حرمت و آباد کردن آن با حضور حداکثری مسلمانان واجب و جزو وظایف مسلمانان است.


کارکردهای متنوع مسجد در صدر اسلام


در صدر اسلام کارکرد مساجد تنها در اقامه نماز و انجام اعمال عبادی خلاصه نمی شد و خانه خدا کارکردهای متنوعی داشت. برای نمونه، در زمان پیامبر (ص)، حضرت علی (ع) و سایر خلفا، مسجد پایگاه حکومتی و محل تصمیم گیری ها و اقدامات مهم حکومتی بود. از سوی دیگر، در صدر اسلام مسجد پایگاه قضایی عالم اسلام بود و به مشکلات و مسایل حقوقی مردم در این مکان رسیدگی می شد. به گونه ای که علی (ع) در گوشه ای از مسجد کوفه به نام «دکه القضا» در خصوص مشکلات حقوقی مردم قضاوت می کردند. از سوی دیگر، در آن دوره زمانی مسجد مرکز آموزش و تعلیم و تربیت بود و پیامبر بر علم آموزی در مسجد بیش از کارکردهای عبادی این مکان مقدس تأکید داشتند. همچنین مسجد مکانی برای حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی مردم و محلی برای آمادگی مسلمانان جهت جهاد و برنامه ریزی برای خنثی کردن توطئه های دشمنان اسلام محسوب می شد.

ادامه در ادامه مطلب

 
 منابع:

1. دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران با رهبر انقلاب در تاریخ 1373/8/4
2. دیدار روحانیون و ائمه جماعات مساجد با رهبر انقلاب در تاریخ 1373/11/5

  • سربازِ گمنام
  • ۰
  • ۰
http://www.parsino.ir/wp-content/uploads/2013/07/cz8rf4lr58dkycrx9b.jpg


امیرالمومنین(علیه السلام) پس از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بهترین انسان روی زمین بودند که ویژگی های روحی و معنوی و نیز مادی و ظاهری همگی دلالت بر این مطلب دارند. یکی از خصایص و ویژگی هایی که تنها خاص امیرالمومنین علی(علیه السلام) است و تنها ایشان بدان ممتاز گردیده اند محل و مکان ولادت حضرت است که احدی از خلایق از انبیاء عظام و اوصای گرامی هیچ کدام به این خصیصه ی عظمی ممتاز نبودند.

 

  • سربازِ گمنام