پایگاه بسیج امام خامنه ای (مدظله العالی)

پایگاه بسیج امام خامنه ای (مدظله العالی)
  • ۰
  • ۰
رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند: این مناظره‌ها که به سطح خیابان‌ها هم کشیده شد و داخل خانه‌ها هم رفت، قدرت انتخاب مردم را بالا می‌برد و از نظر جمهورى اسلامى چیز مطلوبى است.
به‌گزارش حماسه سیاسی به نقل از تسنیم، اولین مناظره تلویزیونی مشترک میان 8 نامزد یازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری، ساعت 16 امروز از شبکه اول سیما پخش خواهد شد.

پیشتر در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 نیز چهار کاندیدای انتخابات به‌صورت رودررو به مناظره پرداخته بودند که با حاشیه‌هایی همراه بود و موجب تذکر و ارشادات مقام معظم رهبری درباره شیوه برگزاری مناظره‌ها شد.

با هم به بازخوانی نقطه‌نظرات مقام معظم رهبری درباره مناظرات می‌پردازیم

رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تاریخی 29 خرداد 1388 با اشاره به رقابت 4 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: مسئله رقابت‌ها بود. این رقابت‌ها کاملاً رقابت‌هاى آزاد، جدّى و شفاف بین نامزدهاى مختلف بود؛ همه دیدند. به‌قدرى این رقابت‌ها و این گفت‌وگوها و این مناظره‌ها شفاف و صریح بود، که عده‌اى به آن معترض شدند ــ حالا عرض خواهم کرد ــ حق هم تا حدودى با آنهاست. التهاباتى هم به وجود آورد که الآن هم هنوز آثارش را داریم مشاهده می‌کنیم. من به شما عرض بکنم، فرض ما این بود و هست که این رقابتى که وجود دارد بین چهار نامزد انتخابات، این رقابت میان افراد و جریان‌هاى متعلق به نظام اسلامى است. اینى که دشمنان سعى می‌کنند در رسانه‌هاى گوناگون ــ که غالباً هم این رسانه‌ها مال این صهیونیست‌هاى خبیث و رذل است ــ این‌جور وانمود کنند که دعوا بین طرفداران نظام و مخالفان نظام است، نخیر، این‌جورى نبود؛ آنها غلط می‌کنند این حرف را می‌زنند؛ این واقعیت ندارد.

ایشان همچنین به برگزاری مناظرات انتخاباتی اشاره کردند و افزودند: این رقابت‌ها و مناظرات،که ابتکار مهمى بود؛ ابتکار جالبى بود؛ خیلى صریح بود، خیلى شفاف بود، خیلى جدى بود. این مناظره‌ها تو دهن آن کسانى زد که از بیرون تبلیغ می‌کردند که این رقابت‌ها نمایشى است، واقعیت ندارد. دیدند نخیر، واقعیت دارد؛ جدى در مقابل هم ایستاده‌اند، با هم بحث می‌کنند، با هم استدلال می‌کنند. بنابراین مناظره‌ها و گفت‌وگوها بسیار از این جهت مثبت بود. البته آثار مثبتى داشت، عیوبى هم داشت، که حالا هر دو را من عرض خواهم کرد.

رهبر معظم انقلاب همچنین به جنبه‌های مثبت مناظره‌ها اشاره کردند و خاطرنشان کردند: آن جهت مثبت، این بود‌که در این مناظره‌ها و در این گفت‌وگوها و در این گفتارهاى تلویزیونى، همه شفاف و راحت حرف زدند، حرف دلشان را بر زبان آوردند، یک سیلابى از نقد و انتقاد به راه افتاد و همه مجبور شدند پاسخ‌گویى کنند. به آنها انتقاد شد، آنها در مقام پاسخ‌گویى برآمدند و از خودشان دفاع کردند. مواضع افراد و مواضع گروه‌ها بدون ابهام، بدون پیچیده‌گویى، عریان، در مقابل چشم مردم قرار گرفت؛ سیاستهای‌شان چیست، برنامه‌های‌شان چیست، پابندى‌های‌شان کدام است، تا چه‌حد است؛ اینها در مقابل چشم مردم قرار گرفت و مردم توانستند قضاوت کنند.

"مردم احساس کردند که در نظام اسلامى بیگانه به‌حساب نمى‌آیند، نظام کشور اندرونى و بیرونى ندارد. همه‌چیز در مقابل مردم آشکار، همه نظرات در مقابل مردم بیان شد و معلوم شد رأى مردم ناشى از همین دقتها و تأملات خواهد بود. رأى مردم زینتى نیست. حق انتخاب حقیقتاً متعلق به مردم است، مردم می‌خواهند آگاهانه، هوشیارانه انتخاب کنند. این مناظره‌ها این را نشان داد. یقیناً یکى از علل افزایش ده میلیونى آرا نسبت به آخرین حد نصابِ دوره‌هاى قبل همین بود که ذهن مردم، فکر مردم مشارکت داده شد، به عرصه آمد و آنها تشخیص دادند، وارد میدان شدند. این مناظره‌ها به سطح خیابان‌ها هم کشیده شد، داخل خانه‌ها هم رفت، که اینها قدرت انتخاب مردم را بالا می‌برد. این‌جور مباحثات و گفت‌وگوها ذهنها را پرورش می‌دهد، قدرت انتخاب را بالا می‌برد. این از نظر جمهورى اسلامى چیز مطلوبى است".

رهبر انقلاب همچنین تأکید کردند: این گفت‌وگوها نباید به جایى برسد که تبدیل بشود به کدورت و کینه. اگر این شد، آن‌وقت اثر عکس خواهد داشت. اگر به همان شکلى که آن روز بود و در همان حد باقى بود، این خوب بود؛ اما اگر بنا باشد همین طور کش پیدا کند، ادامه پیدا کند، هى بگومگو بشود، این تدریجاً تبدیل خواهد شد به کینه. البته خیلى خوب است که این‌جور مناظره‌هایى در سطوح مدیریتى ادامه پیدا کند ــ البته با حذف آن عیوبى که بعد به آن اشاره خواهم کرد ــ و افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخ‌گو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند.

ایشان تأکید کردند:خیلى از اوقات اگر چنانچه یک انتقادى به کسى بشود، این فرصتى است براى او که بتواند ذهنها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلى چیز خوبى است؛ البته با حذف آن عیوبى‌که عرض خواهم کرد. اگر این جور مناظره‌ها در طول سال و در طول چهار سال ادامه داشته باشد،‌ دیگر وقتى در هنگام انتخابات پیش آمد، حالت انفجارى پیدا نمی‌کند؛ همه حرفها در طول زمان گفته خواهد شد، شنیده خواهد شد؛ نقدها، پاسخ‌ها، جواب‌ها. اینها محسنات این مناظرات بود‌که خیلى خوب بود؛ اما عیوبى هم داشت‌که این عیوب را باید برطرف کرد. در مواردى انسان می‌دید که در این مناظره‌ها جنبه منطقى مناظره ضعیف می‌شد؛ جنبه احساساتى و عصبى پیدا می‌کرد؛ جنبه تخریبى غلبه پیدا می‌کرد؛ سیاه‌نمایى وضع موجود به‌شکل افراطى در این مناظره‌ها دیده شد؛ سیاه‌نمایى دوره‌هاى گذشته هم در این مناظره‌ها مشاهده شد؛ هر دو بد بود. اتهاماتى مطرح شد که در جایى اثبات نشده است؛ به شایعات تکیه شد، بى‌انصافی‌هایى احیاناً دیده شد؛ هم بى‌انصافى نسبت به این دولت با این‌همه حجم خدمت، و هم بى‌انصافى نسبت به دولت‌هاى گذشته و دوران سى‌ساله. آقایان در خلال صحبت احساساتى شدند و لابلاى حرفهاى خوب، حرفهایى هم که خوب نبود، گفته شد.

"بنده هم مثل بقیه آحاد ملت نشستم پاى تلویزیون و این مناظره‌ها را تماشا کردم و از آزادى بیان لذت بردم؛ از اینکه نظام جمهورى اسلامى توانسته است به‌کمک مردم بیاید تا بتوانند قدرت انتخاب خود را بالا ببرند، لذت بردم؛ اما این بخش معیوب قضیه، بنده را ناخرسند کرد؛ متأثر شدم. براى طرفداران نامزدها هم آن بخشهاى معیوب، آن تعریض‌ها، آن تصریح‌ها، التهاب‌آور و نگران‌کننده بود، که البته از هر دو طرف هم بود".

رهبر معظم انقلاب افزودند: مناظره‌هاى زنده تلویزیونى خوب است؛ اما این آسیب‌ها باید برطرف بشود.

  • ۹۲/۰۳/۱۲
  • سربازِ گمنام

امام خامنه ای

مناظره تلویزونی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی